"TOBB Nefes Kredisi'nin ikincisini başlatacağız”

alt

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Alaplı Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreninde yaptığı konuşmada, "İnşallah 15 Mart'tan sonra sayın Başbakanımızla beraber TOBB Nefes Kredisi'nin ikincisini başlatacağız. Yine düşük faizli, mevduat faizinin altında üyelerimizi kredi imkanına kavuşturacağız" dedi.​
Hisarcıklıoğlu, ekonominin ayakta kalması için mücadele etmeleri gerektiğini söyledi. Herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "İnşallah 15 Mart'tan sonra sayın Başbakanımızla beraber TOBB Nefes Kredisinin ikincisini başlatacağız. Yine düşük faizli, mevduat faizinin altında üyelerimizi kredi imkanına kavuşturacağız. Bu kapsamda yine söylüyorum zaman zaman bilgide noksanlık var. Kredi Garanti Fonu'na müracaat etmenize gerek yok. Banka üzerinden direk otomatik işiniz çözümleniyor" şeklinde konuştu.

TOBB Başkanı, asgari ücret konusunda hükümetin destek verdiğini anımsatarak şunları kaydetti: "Her bir adam istihdam etmeye kalktığımız zaman, istihdam üzerindeki vergi yüklerinde dünya şampiyonuyuz. Adam istihdam etmek istiyoruz, bu sefer üzerindeki vergi yükünde dünyanın en yükseğiyiz. 'Bize bunu kaldırın.' dedik. 2017 yılı sonu itibariyle şu anda bir dünya rekoru kırdık. Bütün Batı Avrupa'daki tamamı ülkelerin yapmış olduğu yeni istihdam kadar, Türkiye'de istihdam sağlanıyor. Bizim üzerimizdeki yükleri kaldırdılar, biz de bunu sağladık. Bu yıl itibariyle her çalıştırdığınız, yeni işe aldığınız kardeş başına bin 600 lira net asgari ücret ödeyeceksiniz. Üzerinizde olan 800 liralık vergi yükünü devlet üstlenmiş durumda. Bu 3 yıla kadar da gidecek. En çok şikayetimiz neydi? Adam alıyoruz, adamın üzerindeki vergi yükü 800 lira düşünebiliyor musunuz? Yüzde 50'si. Dünyada böyle bir şey yok. 'Bir taraftan da işsizliği çözelim.' diyoruz. İnşallah bu yıl da bundan istifade edelim. Artı geçen sene asgari ücret çok artmıştı. Asgari ücret noktasında destek istemiştik. Onu da verdiler. Tekrar devam ediyor. İlave çalıştırdığımız her kişi başına asgari ücretin 100 lirası kadar da devlet ilave destek veriyor". 

TRT yükünün üzerlerinden kalktığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Dünyayla rekabet etmeye çalışıyoruz ilave TRT'yi biz finanse ediyorduk sanayiciler olarak. OSB'lerde emlak vergisini sıfırladık. Belediye başkanlarımız bundan şikayetçiler. Ama başka türlü de sanayicilerimizin rekabet edebilme şansı yok. Damga vergisi dünyada kalkmıştı. Sağ olsun onu da kaldırdılar. Türkiye'de toplam sanayicimizin üzerinden yıllık bir milyar liralık yük kalktı" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, iş yapma kolaylığı endeksinin yerli ve yabancı yatırımcı için önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti: "Türkiye kendine yakışmayacak bir yerde. Şu anda 60. sıradayız. Dünyanın en büyük 20 ekonomisi içerisindeyiz ama iş yapma kolaylığı endeksinde 60. sıradayız. İş dünyası olarak ne kadar zorluk çektiğimizin en güzel göstergesi. Niye insanlar girişimci olmak istemiyor? İş yaparken bir sürü engel var. Hükümetimize gittik. İnşallah hedefimiz 2 sene içinde bakın göreceksiniz Türkiye iş yapma kolaylığı endeksinde, bu hepimizin önünü açacak, ilk 20 ülke arasına girmek. 'Şirket kurup, iş yapacağız.' diye kapı kapı dolaşıyorduk. İş bitti artık. Tek kapı, gel bir saat sonra şirketini kur. İcra iflas mevzuatı, bu devrim niteliğinde. Dünkü çıkan yasa bizim açımızdan baktığımız zaman devrim, haberiniz olsun".

  

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 154 ziyaretçi çevrimiçi