"Türkiye, reformda rekor kırdı"

alt

Geçtiğimiz yıl Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) çalışmaları çerçevesinde hazırlanan, şirket kuruluşu, inşaat izinleri, dış ticaret süreçleri, icra ve iflas kanunu gibi birçok alanda değişikliklere yer veren reform paketi Türkiye’yi rekora taşıdı.​
Türkiye, Dünya Bankası’nın hazırladığı İş Yapma Kolaylığı Endeksi (Doing Business) sıralamasında 17 basamak sıçrayarak geçtiğimiz yıl bulunduğu 60. sıradan 43. sıraya yerleşti.

Türkiye ayrıca 2018 yılında en çok reform yapan ilk 10 ülke arasında yer aldı. Türkiye’de “en reformcu” ülkeler listesinde Avrupa’dan yer alan tek ülke oldu. G20 ülkeleri arasında ise Çin ve Hindistan ile birlikte sıralamaya girmeyi başaran üç ülkeden biri oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, YOİKK kapsamında gerçekleştirilen reformların neticesinin alınmasından mutlu olduğunu belirterek, “Reform çalışmalarını himayesine alarak destek veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, YOİKK’in koordinasyonunu yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, reform paketi çalışmalarına öncülük eden dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Dr. Recep Akdağ’a, ilgili tüm bakanlıklara ve katkı sağlayan tüm STK’lara teşekkür ediyorum” dedi.

Sonuçlara ilişkin yorumlarda bulunan TOBB Başkanı, sonuçların yabancı yatırımcılar için kuvvetli bir referans noktası olabileceğini belirterek, "Uzun yıllardır 60 ila 70’inci sıra arasında yer aldığımız bir listede Türkiye’nin en çok reform yapan 10 ülke arasına girerek 43. sıraya yükselmesi bizi oldukça mutlu etti. Şirket kuruluşu, inşaat izinleri, kredi temini ve alacaklıların hakları, dış ticaret alanlarında ciddi iyileşmeler var. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda gelen bu sonuç, Türkiye’nin yatırımları ve istihdamı artırmak için ihtiyaç duyduğu reformları yaptığına dair bir göstergedir” diye konuştu.

Türkiye’nin bu sonuçla yetinmemesi gerektiğini belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, “Tüm dünyaya ne kadar güçlü bir reform irademiz olduğunu göstermiş olduk. TOBB olarak bu reform çalışmalarının özel sektör tarafındaki koordinasyonunu yürütmekten gururluyuz. Müteşebbislerimizin önünü açacak, uzun vadede sağlıklı büyüyebilecekleri ortamı sağlayacak tüm reformların destekçisi olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 155 ziyaretçi çevrimiçi