HaberlerKOBİ Haberler2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı İçin 1.345 İşletmenin Başvurusu Onaylandı

2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı İçin 1.345 İşletmenin Başvurusu Onaylandı

altKOSGEB Veri Tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB Desteklerinden yasaklı olmayan İşletmelerin yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansal destek sağlanması amacıyla uygulanan 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı’na 2 bin 250 işletme başvuru yaptı. Yapılan başvurular içerisinde 1.345 işletmenin başvurusu onaylandı.

Destek programı kapsamında; işletme başına 1 Milyon TL’ye kadar, sıfır (0) faizli olmak üzere ilk 6 (altı) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 (otuzaltı) ay vadeli Kredi Faiz desteğinden yararlanabilecekler. İşletmelerin kullanacakları desteğin; işletme başına 300.000.- (üçyüzbin) TL olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Programda, imalat sanayiinde faaliyette bulunan işletmelerin yerli ve yeni makine teçhizat alımları desteklenecektir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliği’ ne uygun olarak aldıkları yerli malı belgesi ile teşvik edilen makine ve teçhizatlar yerli malı olarak kabul edilecektir.

Müracaat süresinin sona ermesinin akabinde; ilk değerlendirme yazılım tarafından yapılmış ve imalat sektöründe yer almayan işletmeler elenmiş; daha sonra da her bir işletme için sektör, ölçek ve kârlılık kriterlerinden oluşan puan üzerinden en yüksekten en düşüğe doğru başvuru sıralaması oluşturulmuştur.

Nihai değerlendirme ise işletmenin kayıtlı olduğu ilgili KOSGEB Müdürlüğü tarafından yapılmış ve programa müracaat eden 2252 işletmeden başvuru koşullarını taşıyan 1345 işletmenin başvurusu onaylanmış; toplamda 665.002.008 TL'lik bir kredi talebi oluşmuştur. Kredi talebine karşılık gelen faiz miktarı 199.500.602 TL’dir.

Onaylanan başvuruların sektör düzey dağılımı ise tablodaki gibidir:

Yüksek Teknoloji                18

Orta Yüksek Teknoloji      260

Orta Düşük Teknoloji        556

Düşük Teknoloji                511

Başvurusu onaylanan işletmelere e-posta ve SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Bu işletmeler kendilerine e-posta ve SMS ile gönderilen başvuru kodu ile protokol yapılan bankalara başvuruda bulunmalarının akabinde, ilgili banka nezdinde kredibilite durumlarının da uygun olması halinde kredilerini kullanabileceklerdir.

Programda T. Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yer almıştır. Kredi Garanti Fonu A.Ş. de işletmelerin bankalara verecekleri kefalet sorunlarının çözülmesi noktasında programda yer almaktadır.
 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 140 ziyaretçi çevrimiçi