“Hükümetimiz, bizlerle istişare ederek 3 önemli adımın atılmasını sağladı”

alt

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Nevşehir İş Dünyası Buluşması’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyümede ilk 9 ay itibariyle, yüzde 7,4 gibi müthiş bir performansa ulaştığını, bu başarılarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın büyük payı olduğunu söyledi.​
Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Nevşehir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Nevşehir İş Dünyası Buluşması, Başbakan Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Başbakan Yıldırım’ın her meselede özel sektörün yanında ve özel sektörün tüm sorunlarına vakıf olduğunu belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın iş dünyası dostu yaklaşımı ve vizyonu ile pek çok olumlu icraatın hayata geçmesini sağladığını anımsatan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “En büyük sıkıntımız finansman alanındaydı. Hatırlarsanız geçen sene bu zamanlarda, bankaların kredilerde nasıl sıkıntı çıkardığından yakınıyorduk. Sayın Başbakanımızın liderliğinde hükümetimiz, bizlerle istişare ederek 3 önemli adımın atılmasını sağladı.

Önce TOBB Nefes Kredisini çıkardık. Yıllık yüzde 9,90 faizle, yani piyasadaki en düşük oranla, üyelerimizin kredi kullanmasını sağladık. Nevşehir Odamız-Borsamız ile Ürgüp Odamız da, ellerindeki tüm kaynakları seferber ettiler. Sonra KOSGEB, sıfır faizli işletme kredisi verdi. Arkasından da Kredi Garanti Fonu’na, hükümetimizce tarihi bir destek sağlandı. Bu 3 kanaldan tam 653 bin firmamız faydalandı, 232 milyar lira kredi kullandılar. Yani Türkiye genelinde her 2 üyemizden 1’ine, ucuz finansman temin etmiş olduk”.

-1,5 milyon ilave istihdam

Finansmandan sonra en büyük sıkıntının istihdam üzerindeki yükler olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde istihdam seferberliği başlattık. Sayın Başbakanımız ve hükümetimiz, burada da inisiyatif aldı ve tarihi destekler verdiler. 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız da aktif bir şekilde çalıştı. Böylece kamu ve özel sektör birlikte müthiş bir başarı elde ettik. 1,5 milyon ilave istihdam sağladık” dedi.

Yatırım ortamıyla ilgili dile getirdikleri pek çok sıkıntının çözüldüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Mesela sanayi elektriğindeki TRT payı gibi, anlamsız ama ciddi yükler altındaydık. Bunu yıllardır hep dile getirmiş, kalkmasını istemiştik. Bu konu da nihayet halledildi. Üzerimizden önemli bir maliyet unsuru daha kalktı. Damga vergisi ve Emlak vergisi yükleri vardı. Üretim Reform Paketiyle birlikte, bunlar da, çok büyük ölçüde hafifletildiler. Sadece TRT payı, emlak vergisi ve damga vergisi indirimleriyle, sanayicimiz üzerinden, 2017’de, 1 milyar liraya yakın mali yük kaldırılmış oldu. Böylece özel sektörün yatırımları yeniden hız kazandı. Son 2 yılın en güçlü yatırım artışı, geçtiğimiz 3 ayda yaşandı. Geçen seneye göre 55 milyar lira daha fazla yatırım yapıldı” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, tüm bunlar sayesinde Türkiye’nin büyümede ilk 9 ay itibariyle, yüzde 7,4 gibi müthiş bir performansa ulaştığını, bu başarılarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın büyük payı olduğunu söyledi.

-Nevşehir’in beklentileri

Nevşehir için önem taşıyan konulara da değinen Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Türk Hava Yolları’nın, İzmir-Nevşehir ve Antalya-Nevşehir seferlerinin açılması Nevşehir’in turizm potansiyeli açısından çok önemli. Uçak başına 6 bin dolar turizm teşviki 2017 sonunda bitti. Bu teşvikin 2018 yılında da devam etmesini bekliyoruz.Antalya-Konya-Kapadokya hızlı tren hattı için de, sizden bir müjde bekliyoruz. Zira Antalya-Konya-Nevşehir-Kayseri koridorunu, hızlı trenle birbirine bağlamanın, hem turizmde hem de ticarette, ne kadar büyük bir anlamı olduğunu, en iyi siz biliyorsunuz. Nevşehir aynı zamanda, Anadolu’nun tarımsal üretim lideri şehirlerinden biri. Ama bu konuda ciddi sıkıntılarımız var. Kuru fasulye ithalatındaki gümrük oranı sıfırlandı. Üretici ve tüccarlar mağdur oldu. Gümrük vergisinin tekrar uygulanmasını talep ediyor Nevşehir. Patates ihracatını desteklemek için de, DFİF’ten teşvik verilmesini bekliyoruz. Bir önemli konu da, Nevşehir Islah OSB’nin durumu. Burada 70 yatırımcımız, fabrikalarımız var. Bugüne kadar devletten bir katkı da almadık. Ama şimdi doğalgazın buraya ulaştırılması için destek bekliyoruz. Sizin desteğiniz ve talimatınızla, buradaki sıkıntıyı aşarız. Böylece Nevşehir, tarımı, turizmi ve sanayisiyle, Anadolu’nun parlayan yıldızı olur. Türkiye ekonomisine de, çok daha büyük katkı verir hale gelir”. 

-Başbakan Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım da ekonomiye katma değer sağlayan sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldiğini belirterek, toplumun bütün kesimleriyle diyalog halinde olduklarını, meseleleri ilk ağızdan öğrendiklerini aktardı.Başbakan Yıldırım, "Çözüm üretmek istediğiniz zaman, damdan düşeni bulacaksınız. Yani Ankara'da, masa başında oturarak Nevşehir'deki patates üreticilerinin çözümünü bulamazsınız. Sanayi kesiminin sorunlarını tam olarak tespit edemezsiniz. Gazetelerde renkli renkli haberler, bol bol raporlar, önümüze getirilen rakamlar bir şey söyler ama sahada alın teri, akıl teri döken de bir başka şey söyler. Onun söylediği üretimdir, onun söylediği bu ülkenin değerine değer katmaktır. Bizzat yerinde ziyaret ettiğimiz iş alemimizin, sanayicilerimizin, esnafımızın temsilcileriyle çatı örgütleriyle konuşuyoruz, görüşüyoruz. Buna göre çözüm üretiyoruz. İstişare etmeden hiçbir konuda hareket etmiyoruz." diye konuştu.

Programa, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın da katıldığını anlatan Yıldırım, "Çalışan da burada, çalıştıran da burada, üreten de, emek, alın teri döken de burada. TOBB deyip geçmeyelim. TOBB'un 1,5 milyon üyesi var. Özel sektörün zenginliğinin kaynağını oluşturuyor. 15 milyon istihdam sağlıyor bütün üyeleri marifetiyle. Yılda 300 milyar lira üzerinde yatırımı kontrol ediyor. 160 milyar liraya yakın da ihracatı ülkemize kazandırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin zenginleşmesi, büyümesi için özel sektörün önünü açmak gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: "Şimdi devlet 1 liralık yatırım yapıyor, özel sektör 8 liralık yatırım yapıyor. Yanlış duymadınız, 1'e 8. Niye? Güveniyor, ülkesine güveniyor, geleceğe umutla bakıyor. İstikrarı, güçlü iktidarı görüyor, yatırım yapıyor. Şu anda zannederler ki devlet çok büyük yatırım yapıyor. Devletin topu topu yaptığı yatırım miktarı, yılda 128 milyar lira. Belediyesiyle bakanlıklarıyla hükümetiyle hepsini topla 128 milyar lira. Özel sektör, 900 milyar lira yatırım yapıyor. Demek ki bir Türkiye üç kat büyüdüyse, milli gelir 860 milyar doların üzerine çıktıysa bunun arkasında siz varsınız. Üreten, ürettiğini katma değere dönüştüren milyonlarca vatandaşa aş, iş sağlayan özel sektörümüz, iş alemimiz, esnafımız ve sanatkarımız var."

Nevşehir'e 4 Mart 2017'de geldiğini hatırlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Yine böyle bu salonda, Arif Parmaksız'ın lezzetli kuru fasulyelerinden biz de parmağımızı yedik. Neredeyse biz de parmaksız olacaktık. Dolayısıyla tadı damağımızda kaldı. Bu sefer de uğramadan gitmeyelim dedik. Aslında kongrelerimizi yaparken araya program sokuşturma yok ama bu, Nevşehir'e özel bir iş oldu. Nevşehir de özel bir şehir. Ne diyor Nevşehirliler? 'Kızına gümüş takılmaz, erkeğine hava atılmaz. Biz Nevşehirliyiz, bize şekil yapılmaz.' Dolayısıyla nerede olduğumuzu bileceğiz."

-"600 bin insanımıza kaynak sağladık"

Geride kalan yılın hem zor hem de çok başarılı bir yıl olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, şu görüşlerini paylaştı: "15 Temmuz alçak darbe girişiminden çıktık. Ülkemiz hakkında kötü senaryolar yazanlara içeriden de epey ortakçı çıktı ama Allah'a şükür odalarımızla, borsalarımızla, esnafımızla oturduk, hızlı şekilde karar aldık. Ne yapacağız? Piyasayı hızlı şekilde canlandıracağız. Piyasa nasıl canlanacak? Kredi açacağız, daha çok yatırım yapılacak. İşini yenileyen işini yenilesin, yeni iş yeri açmak isteyen yeni iş yeri açsın, işini büyütmek isteyen büyütsün. Bunun için ne lazım? Kaynak lazım. Kredi Garanti Fonu, oraya 25 milyar lira paraya koyduk. Bunu teminat gösterip 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturduk. Bugün itibarıyla 230 milyar liranın üzerinde fiilen 300 bine yakın iş sahibi bu krediyi kullandı. Ayrıca buna nefes kredisi, odalar, borsalar ve diğer bankaların, KOSGEB, esnaf ve kefalet kooperatiflerinin kredisini de eklersek, 600 bin insanımıza kaynak sağladık. Yani 'Efendim, Türkiye yüzde 3 büyüyecekti, niye yüzde 11 büyüdü.' diye hayıflananlar, bunun arkasındaki gerçeği bilmiyor. Biz bunu gördük ve ilk anda tedbirimizi aldık"

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise Türkiye'nin dış ve iç tüm engellemelere rağmen son çeyrekte yüzde 11'in üzerinde büyüdüğünü anımsattı.Hükümet olarak iş dünyasının önünü açmak için önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Tüfenkci, şunları kaydetti: "Türkiye kendisine güvenerek üretim yapan, istihdam yapan, hiç kimseyi bugüne kadar utandırmadı, mahcup etmedi. Başbakanımız, iş yapanların, istihdam yapanların, üretim sağlayanların önünün açılması noktasında bizlere talimat verdi. Bizler de sizlerin önünü açmak, sizlerin daha kolay iş yapabilmelerini sağlamak, daha fazla istihdam üretmek için çalışıyoruz. İş dünyasına verdiğimiz teşviklerin yanında özellikle küçük esnafın da yanındayız. Bu anlamıyla küçük sanayide iş yapan tamircilerimizin, mobilyacılarımızın da el emeğini, göz nurunu değerlendirme adına daha da büyüme adına esnaflara bir paket açıkladık. Bir senden bir benden dedik. Yanında bir kişi daha istihdam edenlerin 6 aylık ücretini, bütün maaşını, SSK primleri de dahil olmak üzere bizler karşılıyoruz. Esnafımızı büyütüp tüccar yapmak istiyoruz. Tüccarımızı büyütüp sanayici yapmak istiyoruz. Sanayicimizi de büyütüp ihracatçı yapmak istiyoruz" 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 79 ziyaretçi çevrimiçi